شناخت اجمالی کلام فلسفه عرفان (۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۱)

کتاب شناخت اجمالی کلام فلسفه عرفان

کتاب شناخت اجمالی کلام فلسفه عرفان

دانلود متن کتاب – شناخت اجمالی کلام فلسفه عرفان

هنگامی که خلفای بنی‌امیه و بنی‌عباس برای معارضه با مکتب معارف نورانی اهل بیت علیهم السلام اندیشه‌های بیگانه را وارد اسلام کردند، امامان معصوم علیهم السلام و اصحاب بزرگوار ایشان به مبارزه با ایشان قیام نمودند و افرادی چون هشام بن الحکم و فضل بن شاذان و… کتاب‌های “ردّ بر ارسطو در توحید” و “الردّ علی الفلاسفه” و… را نوشتند. متکلّمان مجاهد و نستوه شیعی پیوسته راه ایشان را ادامه دادند؛ اما گروهی دیگر مبانی یونانیان بت‌پرست را پذیرفتند، و به تأویل نادرست عقاید وحیانی، و تطبیق آن‌ها بر افکار ایشان پرداختند.

ایشان به جای این‌که یک دست به دامن قرآن و دست دیگر به دامن عترت بزنند، در یک دست فلسفه یونان، و در دست دیگر معارف قرآن و اهل بیت علیهم السلام را گرفتند، و در راه تطبیق آن دو بر هم هر چه بیش‌تر کوشیدند در باتلاق تناقض‌گویی فروتر رفتند.

در مورد رابطه خالق و مخلوق به طور کلی دو دیدگاه وجود دارد:

۱) دیدگاه فیلسوفان و عارفان و مکتب میرزای اصفهانی: این دیدگاه بر این پایه استوار است که جز وجود خداوند، هیچ وجودی در کار نیست و خداوند متعال هیچ وجودی خلق نکرده، بلکه جهان هستی و وجود سایر اشیا همان وجود خداوند است که به صورت‌ها و شکل‌ها و تعین‌های گوناگون در آمده است و حتی وجود شیطان هم غیر وجود خدا نیست.

۲) عقیده مکتب برهان و وحی: بر خلاف اندیشه بشر ساخته پیشین، در این دیدگاه، جهان هستی، غیر وجود خداوند متعال است. همه اشیا مخلوق و آفریده او می‌‌باشند و او همه چیز را پس از نیستی حقیقی (لا من شیء) خلق نموده است. مخلوقات، نه پدید آمده از ذات خداوندند و نه مرتبه‌ها، جلوه‌ها، اجزاء، تعین‌ها، اشکال و صورت‌های وجود او.

ما قبل از ورود در بحث، نمونه‌هایی از کلمات فیلسوفان و عارفان وحدت وجودی را می‌آوریم. سپس به ارزیابی عقیده ایشان می‌پردازیم.

دسته‌ها: کتابها | Comments Off

مناظره۵ (۷ اردیبهشت ۱۳۹۱)

مناظره استادمیلانی با آقای غرویان

استاد میلانی
غرویان

حتما گوش کنید خیلی زیباست.

در این مناظره آقای غرویان در بین بحث مجلس را ترک میکنند.

دانلود(صوتی)

دسته‌ها: مناظرات | نظری وجود ندارد